image

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Drobečková navigace

Úvod > Stará struktura - archiv > Úvodní stránka

Obec Kurdějov

Obec  vzdálená 3 km severovýchodně od Hustopečí se rozprostírá v hlubokém údolí končících výběžků Ždánické vrchoviny. 

Po stránce historické se řadí mezi nejstarší místa kraje. Obec Kurdějov (německy Gurdau) se nachází v okrese Břeclav, kraj Jihomoravský.Více historie

Aktuality

Obec Kurdějov hledá zaměstnance na pozici údržby

Obecní sklep je na prodej

10. 4. 2021

Výsadba stromů na obecních prostranstvích


Informace kanalizace

Katastrální situace:


 

 

 

Přes Kamenný vrch do Kurdějova - odkaz na stránku

Trasa vám představí nejhezčí přírodní lokality v okolí města. Cílem je obec Kurdějov, kde si můžete prohlédnout podzemní chodby a opevněný kostel.

Když se z Hustopečí vydáte severozápadním směrem, vstříc serpentinám a prvním kopečkům Ždánické vrchoviny, již z prvního z nich, 307 metrů vysokého "Hustopečského starého vrcholu" se vám naskytne pohled na zcela jinou krajinu. Právě zde, v místě kde se monotónní roviny břeclavského okresu začínají vlnit v mírnou, místy zalesněnou pahorkatinu, přivítá vás v hlubokém údolí malebná vesnička se zajímavým názvem - Kurdějov.

Dříve byl čistě vinařskou obcí. Zdejší víno bylo vyhledáváno vyššími vrstvami obyvatelstva. Odebíralo ho mnoho klášterů i šlechticů, kteří měli velký zájem na tom, aby zde vlastnili alespoň kousek orné půdy. Pod závojem všední současnosti má tato globálně zanedbatelná obec opravdu bohatou historii propletenou vinařstvím.

Nejstarší známky osídlení Kurdějovského údolí pochází z doby bronzové a železné. Při stavebních prací v roce 1931 zde byly nalezeny pozůstatky sídliště unětické kultury a hrob se dvěma náramky z kultury laténské. Obec Kurdějov je zmiňována od 13. století, kdy byla v majetku pánů z Boleradic. Bratři Lev a Katold z Boleradic zdědili obec od svého otce Lva staršího a stejně jako celá řada jejich pozdějších následníků s vesnicí, kterou v tehdejších mapách najdete pod jménem Curdieiow, nakládali jako s cennou obchodní komoditou.

Za značné obnosy rozprodávali zdejší půdu brněnským klášterům, které s ní obchodovali navzájem.

Kurdějov nemá a nikdy neměl klasické "starousedlíky". Byl ve středověku několikrát zcela vypleněn a vyvražděn. V roce 1921 došlo k řízenému zalidňování obce německými přistěhovalci - na 881 Němců a 16 dalších cizinců připadlo pouze 19 Čechů. Na základě Benešových dekretů se skladba obyvatelstva totálně změnila.
V roce 1948 vznikla v Kurdějově jednotřídní škola, o dva roky později bylo ustaveno JZD a obec měla 524 obyvatel. V 80letech dvacátého století byl opraven celý kostelní areál a zaveden plyn. Devadesátá léta umožnila Kurdějovu velký rozmach nejen podnikatelských, ale také soukromých aktivit.