Úvod > Občan > Aktuality > Svěcení sochy svatého Marka

Svěcení sochy svatého Marka

26.4.2015

Během slunečného nedělního odpoledne 26. dubna jste mohli v Kurdějově potkat procesí s korouhví s obrazem svatého Marka v čele. Kolem svátku tohoto evangelisty (25.4.) se Kurdějovští po staletí vydávali k jeho soše za obcí, aby se modlili za příznivé počasí a hojnou úrodu. Možná se houfu odvážlivců podaří obnovit tradici a navázat tak pomyslně na kroky našich předků. Letos P. Jaromír Smejkal nežehnal jen pole a zahrady, ale posvětil i nově zrestaurovanou sochu svatého Marka.

Díky iniciativě občanského sdružení Pro Kurdějov, a to zejména pana Tomáše Janíka, se podařilo z fondů SZIF získat dotaci k záchraně této desítky let chátrající památky.

O restaurátorském zásahu sochaře a restaurátora MgA. Petra Tůmy na místě pohovořil Mgr. Stanislav Strbík z Odboru regionálního rozvoje Městského úřadu v Hustopečích. Tlumočil přítomným i slova nestora moravské památkové péče, profesora Miloše Stehlíka, o významu této sochy v rámci barokního sochařství.

Všem, kteří se slavnosti nezúčastnili, nezbývá než ocitovat pozvání z informačního panelu, instalovaného na místě v rámci projektu revitalizace kulturní památky: „Pojďte a spočiňte u této obnovené sochy!“ Nová kamenná lavička k tomu přímo vybízí.