Expozice vás provede historií rodu Lichtenštejnů, od doby jejich příchodu na jižní Moravu v roce 1249 až po současnost. V další části prohlídky uvidíte miniatury staveb Lednicko-valtického areálu a vinotéku s vybranými knížecími víny.
VíceExpozici na nádvoří muzea v sezóně doplňují letničky a balkonové květiny.
VíceManželé Vojtkovi v roce 2003 otevřeli novou galerii v Břeclavi na ulici J. Moláka, kde Antonín Vojtek v komorním prostředí vystavuje pouze svá díla.
VíceTato expozice je věnována dějinám osídlení v katastru města Hustopečí - od prehistorie až do roku 1945. Návštěvníci zde získají informace o feudálních majitelích, městských privilegiích, o gotických, renesančních a barokních památkách, o působení novokřtěnců či o česko-německém soužití v Hustopečích. Část expozice je věnována i osobnosti T. G. Masaryka, který měl k Hustopečím rodinné vazby a v letech 1861-63 studoval na zdejší piaristické reálce.
VíceV roce 1323 jsou Hustopeče zmiňovány jako trhová ves. Výhodná strategická poloha na hranici tří zemí z nich učinila významnou stanici tzv. Uherské cesty, po níž byl hnán dobytek z Uher na západ. Hustopeče se záhy staly důležitým obchodním centrem a prosluly zejména svými dobytčími trhy, které se odehrávaly na předměstí – v části zvané Böhmdorf (Česká Ves). V expozici trhů se návštěvník seznámí s hustopečským trhovým řádem, s třicátkovým úřadem a s dalšími výhradně hustopečskými specifiky, k nimž patřilo např. pěstování lékořice a následná výroba a prodej pendreku.
VíceStálá vinařská expozice se nachází v autentických sklepních prostorách (v tzv. mokrých sklepech) domu U Synků. Můžete si zde prohlédnout předměty, které v minulosti sloužily k ošetřování vinice a k výrobě a uskladnění vína. Expozice je doplněna panely o dějinách vinařství v Hustopečích, o původu vinařské kultury na Hustopečsku a o současné rajonizaci, o způsobu pěstování a odrůdách révy vinné.
VíceExpozice rekapituluje slavnou minulost mikulovské kapituly a připomína, že tento významný církevní úřad v Mikulově i nadále sídlí a existuje.
VíceTomáš Garrigue Masaryk je bezesporu nejvýznamnějším hodonínským rodákem, proto není divu, že jediná profesionální stálá expozice na území České republiky se nachází právě zde. Není, jak by se dalo očekávat, v Masarykově rodném domku, neboť ten byl zbořen již v 19. století, ale v prostorách barokního zámečku Masarykova muzea v Hodoníně, kde byla slavnostně otevřena 18.5. 1997. Základním motivem je stále se rozšiřující Cesta Masarykovým životem od dětství přes studia a působení ve Vídni, vědeckou a politickou činnost v letech 1882–1918, prezidentství, rodinný život až po úmrtí v roce 1937 a odkaz. Průběh Cesty je na rozhraní nejdůležitějších životních etap přerušován symbolickými branami poznání, různé úseky expozice jsou uvedeny Masarykovými výroky vepsanými do zdí. Vzhled interiéru jednotlivých částí expozice je přizpůsoben jednotlivým obdobím Masarykova života od stylizované kovárny až po pracovnu prezidenta republiky. Během prohlídky si návštěvník může prohlédnout předměty vztahující se k Masarykovi nebo ke členům jeho rodiny.
Více