Expozice představuje obrazy a plastiky pocházející z kostelů a far brněnské diecéze. Exponáty vyprávějí příběh života Ježíše. Čtyři desítky prací byly vybrány tak, aby doložily velké umělecké dědictví a zároveň upozornily na svá myšlenková východiska a inspirační zdroje.
VíceJanáčkův domek s původní dispozicí vnitřního prostoru. Kromě audiovizuálního sálu je součástí expozice výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.
VíceExpozice prostorově navazuje na expozici Velká Morava, proto je její úvod věnován základní charakteristice změn, které nastaly zánikem Velkomoravské říše. Druhá část podává základní charakteristiku období 14.–15. století.
VíceSoučasná stálá expozice navazuje na koncept výstavy architektury a uměleckého průmyslu, kterou Dušan Jurkovič ve spolupráci s Klubem přátel umění uspořádal ve své vile v roce 1906. Výstava měla hlavní cíl představit veřejnosti moderní způsob bydlení a také tvorbu architekta.
VíceHistorická expozice Muzea města Brna, představující na tisícovku originálních exponátů, je tematicky rozčleněna na osm okruhů, které přibližují významné momenty brněnské historie od první zmínky o městě z roku 1091 až po vznik tzv. Velkého Brna v dubnu 1919.
VíceStálá expozice přibližuje návštěvníkovi jednotlivé etapy stavebního vývoje a osudy Špilberku od jeho počátků až do vzniku jeho současné podoby v 19. století. Závěrečná část je věnována špilberským vodnícm zdrojům.
VíceStálá expozice v přízemí severního křídla hradu Špilberk, tematicky navazuje na expozici kasemat a seznamuje návštěvníky se Špilberkem jako pověstným žalářem habsburské monarchie. Připomenuta je zde i tragická doba nacistické okupace. Žalář dotekem – rekonstrukce cely z 30. let 19. století určená pro nevidomé.
VíceExpozice představuje barokní pevnostní stavitelství a vězeňství josefínské doby. Původním účelem kasemat bylo poskytnout úkryt vojenské posádce. V roce 1783 byly přebudovány na žalář pro zvlášť těžké zločince.
Více