Vlastivědná sbírka, uložená v muzeu ve Veselí nad Moravou, pochází většinou z okolí města Veselí nad Moravou a z Horňácka. Archeologické nálezy uložené v muzeu dokládají kontinuitu osídlení Veselí a nejbližšího okolí od starší doby kamenné až po dobu hradištní. Historický materiál postihuje dějiny Veselska od doby založení veselského hradu, události doby husitské až po současnost.
VíceExpozice situované do vybraných objektů seznamují návštěvníka se způsobem života a bydlení lidu jak v horských oblastech Slovácka, tak v úrodné části Pomoraví, kde je velká část hospodaření rolníků založena na pěstování vinné révy. Ukázka vinohradnických staveb a jejich zařízení, která je doplněna vinohradem představujícím pěstování vína od nejstarších dob po současnost, je jedinou expozicí svého druhu na našem území. Řemeslná výroba je zastoupena kovárnou z Lipova a tkalcovskou dílnou z Nové Lhoty na Horňácku. Zajímavá a starobylá je i vstupní budova do muzea, která pochází z roku 1612 a je přestavěna v barokním slohu.
VíceStálá expozice prezentuje veřejnosti díla zakladatelské generace spolku Sdružení výtvarných umělců moravských a díla výtvarníků regionu jihovýchodní Moravy od konce 19. století po současnost.
VíceStátní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury. Zámecká instalace nabízí pohled do životního stylu a zvyklostí posledních majitelů rodu Seilern-Aspang.
VíceV prostorách Regionálního centra na Masarykově náměstí, kde byla roku 1609 první hodonínská radnice se návštěvník seznámí s historií Hodonína.
VíceJiž od svého založení mělo muzeum vyhraněnou činnost. Nejprve dokumentovat památky městské, se statutem okresního muzea pak i památky okolních obcí a postupně se vyprofilovalo do podoby typicky vlastivědného muzea, zahrnujícího památky z různých oborových odvětví archeologií počínaje a přírodovědou konče.
VíceNavštivte nás a zhlédněte moderní a rozsáhlou expozici věnovanou bitvě u Slavkova a období napoleonských válek. Své si zde najdou rodiče i děti, odborná i laická veřejnost. Prohlédnete si desítky originálních exponátů, díky promítání se vžijete do role vojáka v bitvě u Slavkova, vyzkoušíte si repliky dobových zbraní.
VíceKomorní expozice medailéra Jana Tomáše Fischera je umístěna v bývalé rodinné kapli měšťanského paláce. Prezentuje tvorbu znojemského rodáka, který se natrvalo zapsal do kulturního podvědomí svého rodného města stejně jako do dějin moderní poválečné medaile.
VíceUnikátní systematickou sbírku českých mincí a medailí shromáždil Josef Květoň ve druhé polovině 19. a počátkem 20. století. Jihomoravské muzeum ve Znojmě ji získalo v roce 1948 darem od Boženy Velebové, dcery Josefa Květoňě.
VíceHistorická expozice (Archeologie Znojemska, Exponáty a historie Rotundy Panny Marie a sv. Kateřiny, Doba Přemyslovců a Lucemburků, Od Jiřího z Poděbrad po Jagellonce, Deblínská kaple, Neklidná doba, Doba řemesel, Doba reforem, Vznik občanské společnosti, Doba spolků, Uniforma ve službách mocnářství, Znojemská keramika, Znojemští ostrostřelci, Pokoj a Salonek s iluzivní malbou, Napoleon ve Znojmě, Plukovník Karel Kopal, Lovecké zbraně, Znojemská kamenina, Císařský sál, Lapidárium, Podzemí).
Více